Dakloosheid onder jongeren ontstaat vaak door ruzie tussen ouders en de jongere. Als je die ruzie in een vroeg stadium oplost, kun je soms dakloosheid voorkomen. Daarom is Delft Support dit voorjaar gestart met een pilot voor mediation. Initiatiefnemer Cathelijne van Delft Support en Lily van het Bureau Bemiddeling & Mediation (B&M) zijn enthousiast.
Bij mediation helpt een onafhankelijke mediator ouders en jongeren om samen afspraken te maken en weer met elkaar in gesprek te gaan. Cathelijne las over de pilot in Amsterdam en vond het direct een goed idee: “Conflicten thuis leiden vaak tot andere problemen. En de woningnood is groot, dus je hebt niet zomaar een eigen woning. Daarbij is hulpverlening heel vaak bedoeld voor het welzijn van één persoon. De hulpverlener behartigt dan vooral de belangen van dat individu. Terwijl mediation neutraal is voor alle partijen. Een mediatior heeft er geen belang bij dat het voor één persoon beter gaat. Dat sprak me aan.”
“Dakloosheid voorkomen”
In de pilot werkt Delft Support samen met B&M. Dit bureau bestaat uit mediators die al werken voor de gemeente Delft bij burenruzies en overlastzaken. Lily: “Ik was gelijk enthousiast. Het is toch schrijnend dat kinderen op straat komen te staan, omdat het thuis niet loopt. Als kinderen eenmaal op straat zwerven, wordt het lastiger om ze weer in een normaal ritme te krijgen. In een normaal huis. Elk kind dat je van straat kunt halen, is wenselijk. Nog mooier is het als we kunnen voorkomen dat kinderen überhaupt op straat belanden. En daar helpt dit project bij.”
Proces van mediation
Als een jongere voor mediation is aangemeld, doen twee mediators eerst een aparte intake met beide partijen op een neutrale plek. Daarna volgt de mediation, ook op een neutrale plek. Hoeveel gesprekken nodig zijn, verschilt. Lily: “Het doel is om met elkaar afspraken op papier te krijgen over het samenwonen. Vaak zitten de emoties zo hoog dat deze eerst een plek moeten krijgen. Soms gaat het om kleine afspraken, over nachtrust of stil thuiskomen. Soms over grotere afspraken, zoals financiën. Door samen te zoeken naar een oplossing die voor iedereen werkt, kunnen we verdere escalatie voorkomen en is de kans groter dat de jongere thuis kan blijven wonen.”
Herstel van de relatie
Soms gaat de jongere alsnog het huis uit. Ook dan is het doel om de relatie te herstellen. Lily: “Zodat de jongere op een goede manier het huis kan verlaten, zonder verdere escalatie. Zodat ze in de toekomst weer samen door één deur kunnen, ook al is dat niet meer in één huis.” Cathelijne voegt toe: “Mediation in deze pilot gaat echt over herstel van de relatie. Of je nu al in een opvang verblijft of op straat zwerft, óf nog wel thuis woont.”
Wanneer kun je iemand aanmelden?
Cathelijne en Lily hopen op meer aanmeldingen voor dit mooie project. Lily: “Niet iedere ruzie vraagt om mediation. Maar als je merkt dat spanningen blijven oplopen, wacht niet te lang. Het is belangrijk om mediation zo snel mogelijk in te zetten. Want als de ruzie geëscaleerd is, is het heel moeilijk om de rust te herstellen.”
Cathelijne roept partners én inwoners op om vaker gebruik te maken van mediation: “Ken – of ben – je een gezin waar het risico bestaat dat een jongere dakloos raakt door een conflict thuis? Denk dan aan mediation. Neem contact op met Team Toegang van Delft Support. Je kunt ook altijd even overleggen. Doe dat liever te vroeg dan te laat!”
Team Toegang: teamtoegang@delftsupport.nl of 015-241
